Płyta warstwowa jest tym materiałem budowlanym, który powoduje, że budowa takich obiektów, jak hale czy magazyny staje się szybka i efektywna. Dobrze jest jednak wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów takich płyt i od tego jaką wybierzemy, zależą niektóre parametry naszego nowego budynku. Zwracamy zatem uwagę na to, jaki rdzeń znajduje się wewnątrz płyty. Dwa najpopularniejsze to te z rdzeniem z wełny mineralnej i z poliuretanu.
Płyty warstwowe z poliuretanem osiągają nawet o 40% lepsze wyniki w izolacji termicznej niż styropian. Łącznik płyt jest w nich ukryty, co zapewnia łatwe montowanie płyt, z dobrym efektem wizualnym. Zamknięta struktura poliuretanu powoduje, że tego rodzaju płyty charakteryzują się niską absorpcją wilgoci, przez co budynek jest na nią odporny. Poliuretan jest materiałem, który spełnia też funkcje kleju dla pozostałych warstw okładzinowych płyty.
Płyty ścienne z rdzeniem z wełny mineralnej natomiast charakteryzują się doskonałymi parametrami akustycznymi wyciszając wnętrze budynku. Przede wszystkim jednak jest to materiał doskonały dla tych miejsc, gdzie liczą się dobre parametry ochrony przeciwpożarowej. Wełna mineralna świetnie zatrzymuje ogień, zapewniając dodatkowy czas na ewakuację.
Oba rodzaje płyt nadają się zarówno do wykorzystania jako ściany, jak i pokrycia dachowe. Te z rdzeniem poliuretanowym bez wątpienia są dobrym pomysłem dla budynków, w których liczy się dobra izolacja termiczna, np. w halach produkcyjnych czy tymczasowych siedzibach dla pracowników biurowych na budowie. Te z wełną mineralną z kolei dobrze sprawdzą się zarówno tam, gdzie istotne jest bezpieczeństwo ludzi, a także gromadzonych w budynku materiałów.