Duże budynki w postaci hal produkcyjnych, magazynowych, obiektów usługowych, sportowych w przeważającym stopniu powstają z płyt warstwowych. Dzięki budowie płyty, a głownie jej rdzeniowi, którym może być poliuretan, styropian lub wełna mineralna, obiekt z niej wykonany jest lekki, a zarazem sztywny i trwały. A wszystko dzięki obustronnym okładzinom z blachy.
Hale magazynowe czy produkcyjne z racji swoich rozmiarów, ale wykonane z płyt (są więc lekkie) pozwalają na podparcie z konstrukcji stalowej. Ich rozmiary nie świadczą o dużym ciężarze, dlatego ten sposób konstruowania jest najczęściej wystarczający. Poza tym okładziny wraz z rdzeniem tworzą jedną, spoistą całość, co nadaje budowli stabilność.
Płyty warstwowe dają możliwość łatwego montażu, z racji swojej lekkości również na wysokości, a ze względu na swoją budowę prawie w każdych warunkach atmosferycznych. Wsparcie obiektu na konstrukcji stalowej pozwala na przyspieszenie prac budowlanych.
Zbędne jest stawianie murów i rzadko fundamentów, gdyż płyty warstwowe po zmontowaniu stanowią gotową powierzchnię ścienną lub pokrycie dachowe.
Tylko z pozoru tańszym materiałem do budowy hali mogłaby okazać się sama blacha. Niestety nie jest ona materiałem sztywnym, dlatego potrzebuje solidnych wzmocnień i szeregu mocowań, podtrzymujących ją w pionie. W przeciwieństwie do płyt wymagałyby także dodatkowej warstwy izolacyjnej, gdyż sama jest bardzo słabym materiałem izolującym.