Budowa domu czy jakiegokolwiek innego obiektu staje się z roku na rok przedsięwzięciem coraz łatwiejszym do zrealizowania. Do swojej dyspozycji mamy najnowocześniejsze materiały budowlane, takie jak płyty warstwowe, które oszczędzają nam konieczności stawiania ścian, a później dokładania do nich kolejnych warstw ocieplenia czy elewacji itd.
Płyta warstwowa występuje w trzech odmianach, które są uzależnione od tego, jaki rdzeń został umieszczony wewnątrz niej. Rdzeń może stanowić styropian, który jest materiałem chyba najbardziej popularnym, pianka poliuretanowa, a także wełna mineralna. Ostatni rodzaj rdzeni powoduje, że płyty ścienne posiadają doskonałe właściwości akustyczne.
Z powodzeniem absorbują hałasy, dzięki czemu wewnątrz budynku nie słychać odgłosów z ulicy, zaś w okolicy nie słychać odgłosów dobiegających z budynku wykonanego przy użyciu tychże płyt. Świetnie nadają się zatem do wznoszenia takich budynków jak hale i magazyny, skąd mogą dobiegać odgłosy rozładunku różnych magazynowanych przedmiotów i tym podobnych dźwięków. Warto wiedzieć także, że dobre właściwości akustyczne to nie jedyna zaleta wełny mineralnej.
Przede wszystkim jest ona stosowana często w tworzeniu zapór mających chronić przed ogniem, w budynkach, gdzie zagrożenie pożarem jest szczególnie wysokie. Wełna mineralna nie należy do materiałów łatwopalnych, dlatego pozwala spowolnić nieco proces pochłaniania budynku przez ogień. To daje dodatkowy czas na ewakuację i ratowanie magazynowanych sprzętów.